سلامت قلب با چای سیاه ❣️

2 سال پیش
سلامت قلب با چای سیاه

10 تا از بهترین خواص چای سیاه | Black tea

به غیر از آب، چای سیاه یکی از نوشیدنی های مصرف شده در جهان است.
از گیاه Camellia sinensis می آید و اغلب با گیاهان دیگر برای طعم های مختلف مانند Earl Gray، صبحانه انگلیسی یا Chai مخلوط می شود.
این طعم قوی تر است و حاوی کافئین بیشتری نسبت به سایر چایها است، اما کافئین کمتر از قهوه است.
چای سیاه همچنین دارای مزایای سلامتی فراوان است زیرا حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات است که می تواند باعث کاهش التهاب در بدن شود.
در اینجا 10 مزایای سلامت چای سیاه وجود دارد که همه آنها توسط علم پشتیبانی می شوند.

1. دارای خواص آنتی اکسیدانی است

چای-سیاه-خواص

آنتی اکسیدان ها به عنوان یکی از مزایای سلامتی شناخته شده اند.

مصرف آنها می تواند به حذف رادیکال های آزاد و کاهش آسیب سلول در بدن کمک کند. این در نهایت ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کمک کند.

پلی فنولها نوعی آنتی اکسیدان هستند که در برخی غذاها و نوشیدنی ها، از جمله چای سیاه یافت می شوند.
گروه های پلی فنل، از جمله کاتچین ها، تئوفلاوین ها و تارو بیگینین ها، منابع اصلی آنتی اکسیدان ها در چای سیاه هستند و ممکن است باعث افزایش سلامتی عمومی شوند.
در واقع، یک مطالعه در موش های صحرایی نقش تئوفلاوین ها در چای سیاه و خطر ابتلا به دیابت، چاقی و افزایش کلسترول را مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان داد که تئوفلاوین ها کلسترول و میزان قند خون را کاهش می دهند.
مطالعه دیگری در مورد نقش کاتچین ها از عصاره چای سبز بر وزن بدن انجام شد. این یافته نشان داد افرادی که یک بطری حاوی 690 میلیگرم کاتچین از چای را روزانه به مدت 12 هفته مصرف کردند، کاهش چربی بدن را نشان داد.

در حالی که بسیاری از مکمل ها حاوی آنتی اکسیدان ها هستند، بهترین راه برای مصرف آنها از طریق غذا و نوشیدنی ها است. در واقع، برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف آنتی اکسیدان ها در فرم مکمل ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

2. می تواند سلامت قلب را افزایش دهد

چای سیاه حاوی گروه دیگری از آنتی اکسیدان ها به نام فلاونوئیدها است که برای سلامت قلب مفید است.
همراه با چای، فلاونوئیدها را می توان در سبزیجات، میوه ها، شراب قرمز و شکلات تیره یافت.
مصرف آنها به طور منظم می تواند به کاهش بسیاری از عوامل خطر برای بیماری های قلبی، از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، افزایش سطح تری گلیسیرید و چاقی کمک کند.
یک مطالعه کنترل شده به صورت تصادفی نشان داد که مصرف چای سیاه در مدت 12 هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش 36٪ تری گلیسیرید، کاهش میزان قند خون 18٪ و کاهش میزان پلاسمای LDL / HDL 17٪ .
مطالعه دیگری نشان داد افرادی که سه فنجان چای سیاه را در روز مصرف کردند 11٪ خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دادند.
اضافه کردن چای سیاه به روال روزانه شما یک راه آسان برای ترکیب آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی خود است و به طور بالقوه خطر ابتلا به عوارض بهداشتی در آینده را کاهش می دهد.

3. ممکن است کلسترول LDL “بد” کاهش پیدا کند

بدن حاوی دو لیپوپروتئین است که کلسترول را در سراسر بدن حمل می کند.
یکی از آن ها لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است و دیگری لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) است.
LDL به عنوان “بد” لیپوپروتئین در نظر گرفته می شود زیرا کلسترول را به سلول های بدن منتقل می کند. در همین حال، HDL به عنوان “خوب” لیپوپروتئین در نظر گرفته می شود زیرا کلسترول را از سلول های شما خارج می کند و به کبد منتقل می شود.
هنگامی که LDL بیش از حد در بدن وجود دارد، می تواند در شریان ها ایجاد کند و باعث ایجاد واکسن هایی به نام پلاک ها شود. این می تواند به مشکلات ناشی از نارسایی قلبی یا سکته مغزی منجر شود.
خوشبختانه برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف چای ممکن است به کاهش کلسترول LDL کمک کند.
یک مطالعه به صورت تصادفی نشان داد که نوشیدن پنج وعده چای سیاه در روز باعث کاهش 11 درصدی کلسترول LDL در افراد مبتلا به سطوح کلسترول کم و یا به آرامی می شود .
یکی دیگر از مطالعات سه ماهه ای که به صورت تصادفی در 47 نفر انجام شد، اثرات عصاره چای سیاه چینی سنتی و پلاسبو در سطح LDL مقایسه شد.
نتایج نشان داد که میزان LDL در افرادی که چای سیاه مصرف می کنند، نسبت به دارونما، بدون هیچ عوارض جانبی نامطلوب است. محققان نتیجه گرفتند که چای سیاه باعث بهبود سطح کلسترول در افراد مبتلا به بیماری قلبی و چاقی می شود.

4. می تواند سلامت روده را بهبود بخشد

مطالعات نشان داده اند که نوع باکتری در روده شما ممکن است نقش مهمی در سلامت شما داشته باشد.
به همین دلیل است که روده حاوی میلیارد ها باکتری است و همچنین 70-80٪ از سیستم ایمنی بدن شما.
در حالی که بعضی از باکتری ها در روده شما برای سلامت شما مفید است، برخی از آنها نیستند.
در واقع، برخی مطالعات پیشنهاد کرده اند که نوع باکتری در روده شما ممکن است نقش مهمی در کاهش خطر بیماری های خاصی نظیر بیماری التهابی روده، دیابت نوع 2، بیماری قلبی عروقی، چاقی و حتی سرطان داشته باشد.
پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است با حفظ رشد باکتری های خوب و مهار رشد باکتری های بد، مانند سالمونلا، حفظ سلامت روده را حفظ کنند.
علاوه بر این، چای سیاه حاوی خواص ضد میکروبی است که مواد مغذی را از بین می برد و باکتری های روده و ایمنی را با کمک به ترمیم پوشش دستگاه گوارش می کشد.
با این حال، قبل از نتیجه گیری قوی در مورد نقش چای سیاه و عملکرد ایمنی بدن تحقیقات بیشتری لازم است.

5. می تواند کمک به کاهش فشار خون

فشار خون بالا حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.
این می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلب و کلیه، سکته مغزی، کاهش دید و حملات قلبی را افزایش دهد. خوشبختانه تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما فشار خون شما را کاهش می دهد.
یک مطالعه کنترل شده تصادفی، نقش چای سیاه در کاهش فشار خون را مورد بررسی قرار داد. شرکت کنندگان سه فنجان چای سیاه را روزانه بیش از 6 ماه نوشیدند.
نتایج نشان داد که افرادی که چای سیاه مصرف می کردند، در مقایسه با گروه دارونما کاهش معنیداری در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک داشتند.
با این حال، تحقیق در مورد اثرات چای سیاه بر فشار خون مخلوط است.
تجزیه و تحلیل متاآنالیز پنج مطالعۀ مختلف که شامل 343 شرکتکننده بود، به بررسی تأثیر نوشیدن چای سیاه در مدت چهار هفته بر فشار خون پرداختند.
اگر چه نتایج برخی از بهبود فشار خون را نشان داد، محققان نتیجه گرفتند که این یافته ها معنی ندارد.
مصرف چای سیاه هر روزه، و همچنین ترکیب سایر تغییرات شیوه زندگی مانند استراتژی های مدیریت استرس، ممکن است برای افراد دارای فشار خون بالا مفید باشد.

6. می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند

یک سکته می تواند رخ دهد هنگامی که یک رگ خون در مغز مسدود یا پارگی می کند. این دومین علت مرگ در سراسر جهان است.
خوشبختانه 80٪ سکته مغزی قابل پیشگیری است. برای مثال، مدیریت رژیم غذایی، فعالیت بدنی، فشار خون و عدم مصرف سیگار می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند.
جالب توجه است، مطالعات نشان داده است که نوشیدن چای سیاه نیز ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند.
یک مطالعه 74،961 نفر طی بیش از 10 سال انجام گرفت. این یافته نشان داد که افرادی که چهار یا بیشتر فنجان چای سیاه را در روز نوشیدند، خطر ابتلا به سکته مغزی را 32٪ کمتر از افرادی که چای نوشیدند.
مطالعه دیگری از داده های نه مطالعات مختلف از جمله بیش از 194 965 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت.
محققان دریافتند افرادی که بیش از سه فنجان چای (چای سیاه یا چای سبز) در روز مصرف کرده اند 21٪ کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی را در مقایسه با افرادی که کمتر از یک فنجان چای در روز نوشیدند.

7. کاهش سطح قند خون

افزایش سطح قند خون ممکن است خطر ابتلا به عوارض بهداشتی خود را افزایش دهد، مانند دیابت نوع 2، چاقی، بیماری قلبی عروقی، نارسایی کلیه و افسردگی.
میزان مصرف قند، به ویژه از نوشیدنی های شیرین، افزایش قند خون و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نشان می دهد.
هنگامی که قند مصرف میکنید، پانکراس یک هورمون را به نام انسولین ترشح می کند تا شکر را به عضلات برساند تا برای انرژی استفاده شود. اگر قند بیشتری از بدن شما مصرف می کنید، شکر اضافه شده به عنوان چربی ذخیره می شود.
چای سیاه یکی از نوشیدنی های غیر شیرین است که برای کمک به افزایش استفاده از انسولین در بدن یافت شده است.
یک مطالعه لوله آزمایش به خواص افزایش دهنده انسولین چای و اجزای آن نگاه کرد. نتایج نشان داد که چای سیاه باعث افزایش فعالیت انسولین بیش از 15 برابر شد.
محققان نتیجه گرفتند که ترکیبات متعددی در چای به منظور بهبود سطح انسولین، به ویژه یک کاتچین به نام epigallocatechin gallate نشان داده شده است.
مطالعه دیگری در موش ها اثرات عصاره چای سیاه و چای بر میزان قند خون را مقایسه می کند. نتایج نشان داد که هر دو آنها قند خون را کاهش داده و بهبود چربی بدن را متابولیزه می کنند.

8. می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند

بیش از 100 نوع سرطان وجود دارد و برخی از آنها قابل پیشگیری نیستند.
با این وجود، پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است به جلوگیری از بقای سلول های سرطانی کمک کند.
یک مطالعه لوله-آزمایش، اثرات پلی فنولها در چای بر روی سلولهای سرطانی را بررسی کرد. این نشان داد که چای سیاه و سبز میتواند نقش مهمی در تنظیم سلولهای سرطانی و کاهش تولید سلولهای جدید داشته باشد.
در مطالعه دیگری، اثرات پلی فنل در چای سیاه بر سرطان سینه مورد بررسی قرار گرفت. این نشان داد که چای سیاه ممکن است به غلبه بر گسترش تومورهای وابسته به هورمون وابسته باشد.
اگر چه چای سیاه نباید به عنوان درمان جایگزین برای سرطان مورد توجه قرار گیرد، اما برخی از مطالعات توانایی چای سیاه را برای کاهش میزان بقای سلولهای سرطانی نشان داده است.
تحقیق بیشتر در مورد انسان برای شناسایی ارتباط بین چای سیاه و سلول های سرطانی ضروری است.

9. تمرکز را بهبود بخشید

چای سیاه حاوی کافئین و اسید آمینه به نام L-theanine است که می تواند هوشیاری و تمرکز را بهبود بخشد.
L-theanine باعث افزایش فعالیت آلفا در مغز می شود و موجب آرامش و تمرکز بیشتر می شود.
مطالعات نشان داده اند که نوشیدنی هایی که حاوی L-theanine و کافئین هستند، بیشترین تأثیر را بر متمرکز شدن اثر L-theanine بر مغز دارد.
این ممکن است به همین دلیل است که بسیاری از افراد بعد از نوشیدن چای نسبت به دیگر نوشیدنی های قهوه مانند قهوه انرژی بیشتری را نسبت به خود نشان می دهند.
دو مطالعه تصادفی اثرات چای سیاه بر دقت و هشیاری را آزمایش کردند. در هر دو مطالعه، چای سیاه به طور قابل توجهی افزایش دقت و هشیاری خود را در میان شرکت کنندگان، در مقایسه با پلاسبو.
این باعث می شود که چای سیاه چای نوشیدنی بزرگی باشد اگر شما به دنبال بهبود انرژی و تمرکز بدون کافئین هستید.

10. آسان ساختن

چای سیاه تنها برای شما مناسب است، همچنین ساده است.
برای ساخت چای سیاه، ابتدا آب جوشانده شود. در صورت استفاده از کیسه های چای خریداری شده از فروشگاه، به سادگی یک کیسه چای را به یک لیوان اضافه کنید و آن را با آب گرم پر کنید.
اگر با استفاده از چای برگ چسبان، از 2-3 گرم برگ چای برای هر شش اونس آب در یک سینر استفاده کنید.
با توجه به طعم و مزه شما چای را در آب به مدت 3-5 دقیقه بگذارید. برای یک چای قوی، از برگ های چای بیشتری استفاده کنید و برای مدت طولانی ترشح کنید.
بعد از شستن، برگ چای یا کیسه چای را از آب خارج کنید و لذت ببرید.

healthline.com

0

دیدگاه شما

نوزده − سه =

بدون دیدگاه

تماس با ما