راهنمای زندگی

رهکار های سحر خیز شدن !

راهکارهای مؤثری برای سحر خیز بودن

راهکارهای مؤثری برای سحر خیز بودن

اگر ساعت هشدار به عنوان یک موجود آزاد دهنده هر روز صبح مانع از خواب سحرگاهی شما می‌شود. یا این‌که مجبور هستید با قیافه‌ای کسل و عبوس در محل کارتان حاضر شوید.

حتماً از افرادی هستید که علاقه بسیار زیادی به خواب شیرین و دل‌چسب سحرگاهی دارید و هیچ علاقه‌ای ندارید که رختخواب گرم و نرمتان را ترک کنید.

اما فراموش نکنید که از گذشته تا کنون ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا شوی، مانند اهرم حرکتی شما را وادار به بیدار شدن می‌کند.

تا در یک روز جدید و در یک فرصت دوباره، شانس خودتان را برای رسیدن به موفقیت امتحان کنید. در ادامه برخی از روش‌های مؤثر برای کمک به سحرخیزی ذکر شده است؛ که مطالعه این نکات خالی از لطف نیست.

داشتن خواب کافی

یکی از مهم‌ترین عواملی که تأثیر مستقیم در سحر خیز شدن دارد. خوابیدن 6 تا 8 ساعت در طول شبانه روز است؛

زیرا هرچه قدر زمان رفتن به رختخواب را به تعویق بیندازید. صبح سخت‌تر بیدار می‌شوید و در طول روز کسلتر خواهید بود.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که از انجام امور متفرقه در طول شب بپرهیزید و سر ساعت معینی به رختخواب بروید. تا بدنتان انرژی کافی را برای بیدار شدن در هنگام صبح به دست بیاورد.

مرتب کردن اتاق خواب

مرتب و منظم بودن اتاق خواب نیز در میزان سحرخیزی شما بی‌تأثیر نخواهد بود. هر چقدر محلی که شما در آن می‌خوابید، تمیزتر و مرتب‌تر باشد.

شما علاقه بیشتری به بیدار شدن و شروع یک روز تازه در زندگی‌تان خواهید داشت.

همچنین می‌توانید در طول شب پرده را کنار بزنید. تا پرتوهای درخشان نور خورشید در هنگام صبح احساس بهتری را برای سحرخیزی به شما القا کند.

عدم نوشیدن چای و قهوه

نوشیدنی‌های کافئین دار مانند چای و قهوه، سبب می‌شود که بدن فعال و پر انرژی شود. بنابراین در طول شب تا حد امکان از نوشیدن چای، قهوه و… اجتناب کنید.

تا با داشتن آرامش بیشتری به رختخواب بروید و بدن آمادگی پذیرش خواب را داشته باشد. در هنگام تشنگی شبانه می‌توانید آب یا آب میوه طبیعی را جایگزین این نوشیدنی‌ها نمایید.

اولویت بندی کارهای روزانه

سعی کنید همیشه یک چک لیست برای کارهای فردا تهیه کنید و تا پایان فردا تمامی مواد تکمیل شده را درون آن تیک بزنید.

این چک لیست سبب می‌شود که شما هدف‌دار باشید و برای سحرخیزی انگیزه کافی داشته باشید؛ زیرا بدون داشتن هدف و برنامه معمولاً سحرخیزی تقریباً غیر ممکن خواهد بود.

بیدار شدن با اولین آلارم

با اولین آلارم ساعت بیدار شوید و سعی نکنید که ساعت را مجدد برای چند دقیقه دیگر تنظیم کنید؛ زیرا بیدار شدن و خوابیدن در فواصل کوتاه می‌تواند شما را در طول روز کسل‌تر کند.

بنابراین با اولین آلارم ساعات از رختخواب بیرون بیاید و سعی کنید در هنگام صبح جهت ریکاوری بدن اندکی نرمش صبحگاهی انجام دهید.

عدم مطالعه در رختخواب

یکی از عادت‌های غلطی که افراد دارند بردن کتاب به رختخواب است. سعی کنید تا قبل از خواب مطلب جدیدی را مطالعه نکنید؛ زیرا ذهن ساعت‌ها در مورد موضوع مورد نظر کنجکاو خواهد بود؛ بنابراین نمی‌توانید با آرامش کامل بخوابید.

این موضوع در رابطه با گوشی‌های تلفن همراه نیز صادق است. علاوه بر این‌که گوشی تلفن همراه ذهن را مشوش می‌کند. نور گوشی نیز سبب ایجاد اختلال در خواب منظم شبانه خواهد شد.

ترک چرت‌های نیم روزی

یکی از دلایلی که در طول شب نمی‌توانید با اطمینان خاطر کامل به رختخواب بروید. داشتن چرت‌های کوتاه نیم روزی است؛

زیرا بدن بسیاری از افراد تنها در هنگام خستگی کامل و نیاز مبرم به خواب آماده خوابیدن در طول شب خواهد شد؛ بنابراین چرت‌های نیم روزی می‌تواند تنظیم بدن را به هم بزند .

به گونهای که بدن نمیتواند سرساعت مقرر در شب نیاز به خواب داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.