خطرات ناشی از اضافه وزن برای سلامتی

11 ماه پیش
خطرات ناشی از اضافه وزن برای سلامتی

خطرات ناشی از اضافه وزن برای سلامتی چیست ؟

چاقی فقط مشکلی ظاهری نیست، بلکه خطری برای سلامتی است. اضافه وزن فشار بیشتری به بدن شما وارد میکند.

هنگامی که بدن شما چربی بیشتری داشته باشد، کار ریه ها، قلب، و اسکلت بدن شما سنگین تر میشود. سعی کنید چند ساعتی یک دمبل 5 کیلو گرمی را با خود این ور آن ور ببرید. خسته کننده است نه ؟

اگر احساس سلامت می‌کنید، ممکن است به مشکلات خود بی اعتنا باشید، وزن اضافه به سازو کار بدن شما آسیب می رساند.

این آسیب خطر بروز یک یا چند مشکل برای سلامتی را افزایش میدهد :

انواع سرطان

دقیقأ علت ارتباط اضافه وزن با انواع خاصی از سرطان مشخص نیست، ولی آمار رابطه ای حتمی را نشان میدهد. در صورتی که خانمی پیش از یائسگی در حدود ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کند، خطر ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی دوبرابر می شود.

تقریبا نیمی از تمام موارد سرطان سینه در میان زنان چاق اتفاق می افتد. خطر سرطان آندومتر در بین زنان یائسه نیز با افزایش وزن بیشتر می شود، و داشتن اضافه وزن یک و نیم برابر احتمال مرگ در اثر سرطان را افزایش میدهد.

گرچه سرطان روده ی بزرگ به طور مستقیم با چاقی ارتباط ندارد، اما با عادتهای غذایی ای که موجب اضافه وزن میشود رژیمهای پرچربی، و کم فیبر ارتباط مستقیم دارد.

انواع دیابت

تقریبأ ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ چاقند. این بیماری به طور خاص با اضافه وزن بعد از ۱۸ سالگی مرتبط است.

حتی کودکانی که اضافه وزن دارند به انواع دیابت هایی که فقط به بزرگسالان چاق مربوط است مبتلا می شوند. دلیل علمی آن واضح است:

وقتی وزن بیشتری در اطراف کمر ذخیره می کنید، خطر بروز دیابت ناگهان بالا می رود. با این حال، حداقل با کاهش ۵ کیلوگرم از وزن می توان تا ۳۰ درصد از خطر کاست.

و برای آن دسته از افرادی که پیش از این به دیابت نوع ۲ مبتلا شده اند، حداقل کاهش ۵ درصد از وزن در حد چشمگیری میزان قند خون را اصلاح می کند. همچنین ممکن است کاهش وزن موجب اصلاح تأثير انسولین شود، به این معنا که سلولها واکنش نتیجه بخش تری به انسولین نشان دهند.

این موضوع برای برخی افراد به معنای رهایی از مصرف داروهای کنترل بیماری است.

بیماری کیسه صفرا

میزان ساختن سنگهای صفراوی در بدن وقتی وزن فردی بالا می رود به شدت افزایش می یابد. خانم میانسالی که بیش از ۴۰ درصد وزن طبیعی خود وزن دارد از خانم لاغری در همان سن احتمال بیشتری دارد که مبتلا به ساختن سنگهای صفراوی شود.

بیماری قلبی

انجمن قلب آمریکا چاقی را در رده ی اصلی ترین عوامل خطر برای بیماری قلبی قرار میدهد. تقریبأ ۷۰ درصد از موارد بیماری قلبی به چاقی مربوط می شود و لازم نیست وزن زیادی اضافه کنید تا سلامت تان به خطر بیفتد. اضافه وزنی معادل ۱۰ کیلوگرم خطر بیماری قلبی را دوبرابر می کند.

با این حال، خوشبختانه، کاهش وزن فقط ۵ الی ۱۰ درصد میزان HDL (نوعی کلسترول که از بیماری قلبی جلوگیری می کند) را افزایش می دهد، در حالی که میزان LDL و تری گلیسیرید را کاهش میدهد که اگر بالا باشد خطر افزایش می یابد).

فشار خون بالا

چاق بودن احتمال بروز فشار خون بالا را دو برابر می کند. آمار نشان میدهد که تقریبأ ۷۰ درصد زنان و مردان چاق امریکایی فشار خون بالا دارند. خبر خوش این است که لازم نیست برای پایین آوردن فشار خونتان به وزن ایده آلتان برسید.

بسیاری از مردم از دو تا سه هفته ی اول برنامه ی کاهش وزن متوجه اصلاحاتی می شوند.

حتی کاهش ۲ / ۵ تا ۵ کیلوگرمی مزایای چشمگیری دارد و حتی شاید منجر به حذف دارو شود.

مشکلات تنفسی

از جمله خفگی در خواب، با چاقی مرتبط است. اگر دچار عارضه ی خفگی در خواب هستید، به دلیل به هم چسبیدن مجاری تنفسی، تنفس شما برای مدت کوتاهی در خواب قطع می شود.

در برخی از افراد بسیار چاق، این مشکل به حدی است که تمام روز به خواب می روند حتی در حین رانندگی هم ممکن است اتفاق بیفتد. کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصد از وزن بدن موجب درمان عارضه ی خفگی می شود.

استئوآرتریت

اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به این بیماری دردناک را افزایش می دهد، که موجب استحالهی استخوان و غضروف در مفاصل شما میشود.

در تحقیقی گزارش شده که افزایش 4/5 تا 6/5 کیلوگرم وزن میزان درد در زانوان افراد مبتلا به آرتریت را افزایش می دهد.

در ضمن، کاهش همین مقدار تا ۵۰ درصد احتمال بروز آرتریت را کاهش میدهد.

تأثیرات روانی و اجتماعی

یکی از دردناک ترین عوارض چاقی رنج عاطفی ناشی از آن است.

افراد چاق اغلب با تبعیض هایی در محل کار یا در اجتماع مواجه می شوند.

غالبا فکر می کنند چاق ها شکمو و تنبلند. احساس عدم پذیرش، خجالت، یا افسردگی از مشکلات شایع چاق هاست.

در ضمن، جامعه لاغری را برابر با جذابیت می‌داند. پیام چه عمدی یا غیر عمدی، به افراد چاق احساس ناخوشایندی دست می دهد.

0

دیدگاه شما

هجده + 19 =

بدون دیدگاه

تماس با ما