سلامت یا تندرستی چیست ؟

1 سال پیش
سلامت یا تندرستی چیست

سلامت یا تندرستی چیست ؟

سلامت عبارت است از تامین رفاه کامل جسمی و روانی و اجتماعی انسان. بنا بر تعریف سازمان بهداشت جهانی تندرستی تنها سلامت جسم نیست بلکه نداشتن مشکلات روانی اجتماعی واقتصادی راهم شامل می شود . سلامتی جسمی شامل همه قابلیتهای جسمی بدن است .به فرد یا پدیده ای که دارای تندرستی باشد تندرست یا سالم گفته می شود .


زندگی سالم 

مواردی که در یک زندگی سالم نقش بسزایی دارند هم از لحاظ جسمی هم از لحاظ معنوی و روحی عبارتند از :

عوامل ژنتیکی یا مادر زادی | تغذیه سالم

با وجود مشغله هایی که در زندگی روزمره برای افراد خانواده به عناوین مختلف وجود دارد اعضای یک خانواده به طور خود آگاه یا ناخود آگاه درگیر تغذیه هایی می شوند که خیلی هم سالم نیست مغازه های فست فودی که به راحتی در دسترس هستند به خاطرسریع آماده شدن غذا وهمچنین بوی وسوسه انگیزی که دارند افراد را درگیر خود می کنند ولی باید بدانیم که این غذاها با وجود طعم دلپذیرشان از جمله غذاهای با کالری بالاونمک زیاد وچربی زیاد و ویتامین و مواد معدنی کمتری هستند که این خود موجب چاقی مفرط می شود.

برای اینکه تغذیه سالم داشته باشید از غذاهای تازه و ارگانیک استفاده کنید سبزیجات تازه ابمیوه های تازه و انواع میوه. همچنین ازغلات سبوس دار مثل بلغور جو دوسر ذرت بو داده می توان استفاده کرد .


محیط زیست سالم 

محیط زیست سالم یکی از حقوق طبیعی انسان هاست اما تامین این حق و داشتن محیطی سالم یکی از چالش های اساسی همه کشور های جهان است.

از قدیم تاکنون انسانها برای رسیدن به اسایش وراحتی بیشتر سعی در تصاحب منابع زمین کرده اند هر قدر به پیشرفت وترقی بیشتری دست پیدا کرده اند به همان میزان نیز محیط زندگی خود را بیشتر آلوده کرده اند. آلودگی محیط زیست بر کیفیت وچرخه طبیعی زندگی انسانها اثر می گذارد و پیامد های زیان باری برای زندگی انسانها حیوانات گیاهان ونباتات دارد.

احیای دوباره محیط زیست و جلوگیری از آلودگی بیشتری به معنای برگرداندن شادابی و طراوت به زندگی انسانها خواهد بود و زندگی آنها را از آفتی که بر اثر صنعتی شدن دامنگیرشان شده است نجات خواهد داد.


امنیت مکانی یا سرپناه

مکانی که انسان در آن احساس آرامش و راحتی کند و لحظاتی بدون دغدغه خاطر از استرس های روزانه در آن به استراحت بپردازد.


خواب کافی 

انسان در شبانه روز 6تا 8ساعت به خواب نیاز دارد .برای اینکه خوب بخوابید وبه خوابی آرامش بخش دست پیدا کنید میتوانید یکی از این خوراکی هایی که پیشنهاد می شود را قبل از خواب میل کنید :


1-کره بادام زمینی

به علت داشتن یک نوع آمینو اسید بنام تریپتوفان که به تنظیم الگوهای خواب اشتها وخلق وخوی فرد کمک می کند .


2-ماست یا خواب سفید لبنیات

یکی از مهم ترین منابع تامین تریپتوفان هستند و عامل بهبود کیفیت خواب می باشد .از سوی دیگر لبنیات وبه خصوص ماست سرشار از کلسیم هستند که عامل کاهش استرس تثبیت فیبرهای عصبی به خصوص فیبرهای مغزی وبه دنبال آن خوابی راحت است.


3-نخود فرنگی

در حالی که نخود فرنگی به طور قطع یک خوراکی زود هضم وسبک نیست اما خوردن یک بشقاب نخود فرنگی یا حتی ریختن نخود فرنگی در سالادیا در کنار یک تکه سالمونبرای شام هم یک وعده غذایی سالم محسوب می شود وهم به طرز عجیبی کیفیت خواب رابهبود می بخشد.


4-عدس سبز

عدس هاهم جز دسته حبوبات ومنبع غنی تریپتوفان هستند .یک کاسه عدس پخته شده یا سالادی که با عدس درست کرده اید یک وعده غذایی ایده‌ال برای شام شب وبه دنبال آن خوابی آرام است .


5-پاپ کورن

تاثیر پاپ کورن در تنظیم خواب شب ثابت شده ا ست.در صورتی که کم نمک و کم روغن باشد سرشار از تریپتوفان ویک وعده غذایی مفید برای شام شب است .


رابطه اجتماعی سالم هم در محیط کار هم با اطرافیان

رابطه ای که فرد در زندگی با افراد پیرامونش دارد چه در محیط کاریا با همسایگان  دوستان به فرد در زندگی شاد تر کمک می کند. عشق ورزیدن ودوستی وخود را دوست داشتن  توانایی دوست داشتن ومحبوب کسی یا کسانی بودن  داشتن شریک زندگی  فرزند وخانواده ودوستی ومردم داری ومهارتهای اجتماعی توجه به خود و اعتماد به نفس داشتن در زندگی سالم نقش زیادی دارند.

0

دیدگاه شما

سه × دو =

بدون دیدگاه

تماس با ما