بهترین چای برای سلامتی کدام ؟

2 سال پیش
بهترین چای برای سلامتی

بهترین چای برای سلامتی ؟

احتمالا همه ما از نوشیدن یک فنجان چای داغ یا دمنوش گیاهی لذت می‌بریم، اگر همیشه هم اینطور نباشد حداقل گاهی اوقات آن را دوست داریم.
اما بهترین چای برای سلامتی انسان کدام است و مهم‌ترین فواید سلامتی بعضی از این چای‌های تسکین دهنده که می‌توانند برای ما به ارمغان بیاورند چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین چای با ما همراه باشید.

چای در ابتدا به عنوان یک دارو معرفی شده بود و سپس به مرور زمان به عنوان یک نوشیدنی گسترش یافت. بخشی از متن کتاب چای که توسط یک ژاپنی به نام اوکاکورا کاکوزو در قرن نوزدهم به چاپ رسید. در این کتاب وی در مورد تاریخچه چای و فلسفه جشن چای سنتی ژاپن صحبت می‌کند.

کاکوزو درست می‌گفت: تحقیقات جدید در مورد تاریخچه نوشیدن چای در دنیا ثابت می‌کند که این نوشیدنی در اصل کمتر برای لذت بردن یا به عنوان یک آرامش دهنده ذهن استفاده می‌شد و از فرد خواسته می‌شد که آن را به آرامی و جرعه جرعه بنوشد.

در عوض پروفسور ویکتور هنری مایر از دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا در کتاب «تاریخچه واقعی چای» نشان داد که در اوایل تاریخچه آن، گیاه چای (Camelia sinensis) بخاطر خواص دارویی‌اش محبوب شده بود.

واریته‌های گیاه چای اصلی یعنی Camellia sinensis و Camellia sinesis assamica، در واقع همان چای‌های معروفی هستند که ما به نوشیدن آنها عادت داریم: چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای ایلانگ.

چند نوع دیگر چای وجود دارد که با استفاده از گیاهان مختلف همچون Aspalathus linearis درست می‌شود که به عنوان چای «رویبوس» یا «بوته قرمز» معروف است. در این مطلب ما مروری بر ۵ تا از بهترین چای های موجود در جهان می‌کنیم که می‌توانند برای سلامتی شما مفید باشند.

بهترین چای برای مغز: چای سبز

بهترین چای برای مغز: چای سبز

چای سبز یکی از بهترین چای ها و نوشیدنی مشهور در تمام جهان است که بخاطر خواص دارویی‌اش سالهای سال است که مورد ستایش قرار گرفته است. تحقیقات اخیر چند تا از این فواید را ثابت کرده است که نشان دهنده این است که چای سبز ممکن از وجوه مختلف سلامتی ما محافظت کند.

برای شروع لازم است بدانید، این نوشیدنی برای بهبود عملکرد شناختی، مورد توجه قرار گرفته است با یک تحقیق مربوط به کارکرد بهتر حافظه، بر اساس یک پایه روز به روز به دست آمده است.

تحقیقات انجام شده از بیمارستان دانشگاه بازل در سوئیس نشان داد که افرادی که با مصرف یک نوشیدنی سبک حاوی ۲۷/۵ گرم عصاره چای سبز مصرف کردند، فعالیت شدیدتری در ناحیه مغز مرتبط با حافظه کارکردی نشان دادند.

به عبارت بهتر شرکت کنندگانی که عصاره چای سبز را مصرف کردند ارتباط بهتری میان لوب پیشانی و پارتیال مغزشان برقرار کردند که دو ناحیه اصلی موثر بر وجوه یادگیری فرایند حافظه و تصمیم گیری هستند.

فواید سلامتی به دست آمده توسط چای سبز مربوط به وجود پلی فنلهای آنهاست که ریز مغذی‌هایی همراه با خواص آنتی اکسیدانی هستند. به صورت آنتی اکسیدان، این مواد می‌توانند از عملکرد رادیکالهای آزاد که نوعی از صدمه سلولی مرتبط با افزایش سن را باعث می‌شوند، جلوگیری کنند.

یک تحقیق منتشر شده در مجله آمریکایی جامعه شیمی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که یکی از پلی فنلهای موجود در چای سبز به نام اپی گالوکاتچین گالات، ممکن است کاهش دهنده خطر بیماری آلزایمر بوسیله واکنش با بلوکهای ساختاری ناشی از پلاکهای بتا آمیلوئید است.

ایجاد این پلاکها در مغز، نوعی از این بیماری است و باعث می‌شود که سینگنال فرستادن سلولهای مغز را تخریب کند. اپی گالاکتوکاتچین گالات در این تحقیق نشان داد که می‌تواند بتا آمیلوئد را از تشکیل درون پلاکها بازدارد که به طور بالقوه به جلوگیری از آلزایمر در مراحل اولیه کمک می‌کند.

این همان پلی فنل چای سبز است که گفته شده باعث کاهش رشد سلولهای تومور از انواع خاصی از سرطان همچون سرطان پانکراس جلوگیری می‌کند.

تحقیقاتی که بوسیله موسسه تحقیقاتی بیوشیمی لوس آنجلس انجام شد، نشان داد که اپی گالاکتوکاتچین گالات می‌تواند متابولیسم سلولهای سرطانی را تخریف کند از این روی، رشد آنها را دچار اختلال می‌کند.

بهترین چای برای افزایش عمر: چای یاسمن

بهترین چای برای افزایش عمر: چای یاسمن

آن چیزی که ما به عنوان چای یاسمن به آن اشاره می‌کنیم در واقع نوعی نوشیدنی بر پایه چای سبز است که گلهای یاسمن هم برای عطر بیشتر به آن اضافه شده است.

اما فواید چای یاسمن تنها به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی چای گیاهی نیست، بلکه گلهای یاسمن خواص دارویی خود را هم به این چای ترکیبی می‌دهند.

در کتاب «راز ژاپنی برای یک زندگی طولانی و شاد» نویسنده، هکتور گارسیا و فرانسیس میرالز متوجه می‌شود که ساکنان یک جامعه سالم با زندگی طولانی در استان اوکیناوای ژاپن از طرفداران نوشیدنی Sanpin-cha، یعنی یک ترکیب ویژه از چای سبز و یاسمن هستند.

طبق نوشته آنها «مردم اوکیناوا سانپین چا یعنی ترکیبی از چای سبز و گلهای یاسمن را نسبت به چای‌های دیگر بیشتر می‌نوشند» که نشان می‌دهد این ترکیب ممکن است نقش مهمی در حفظ مردمان اکیناوا از لحاظ سلامتی و ذهنی در دوران پیری ایفا کند. این ممکن است به این دلیل باشد که گلهای یاسمن همانند گیاه چای حاوی آنتی اکسیدانهایی هستند که از سلولها در برابر آسیب‌‌های ناشی از افزایش سن محافظت می‌کنند.

یاسمن خودش با سلامت جسمانی ارتباط دارد و گفته شده که اثر استرس را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که بعضی محققان ترکیبات مشتق شده از این گیاه را در تحقیق درمانهای بهتر آزمایش کرده اند.

برای مثال پروفسور الیزر فلشر از دانشگاه تل آویو متوجه شد که متیل یاسمونات که یکی از ترکیبات بدست آمده از اسید یاسمونیک، موجود در گیاه یاسمن است که باعث مرگ سلولهای سرطانی گردن رحم می‌شود.

و اگر شما از نوشیدن یاسمن لذت می‌برید چون عاشق بوی آن هستید، واقعا دلیلی برای این موضوع وجود دارد. تحقیقات منتشر شده در مجله اروپایی فیزیولوژی کاربردی بیان می‌کند که بوی خوش چای یاسمن تسکین دهنده است، قادر به آرام کردن اعصاب است و می‌تواند به تنظیم خلق کمک کند.

ادامه مطلب در سایت مجله قرمز

0

دیدگاه شما

پانزده − 7 =

بدون دیدگاه

تماس با ما